duminică, martie 08, 2009

Tursunov iese invingator

Nu era imposibil sa castigam meciul de astazi care s-a incheiat cu scorul 6-4, 7-5, 3-6, 4-6, 2-6. De altfel, Victor a avut ocazia si in setul 3 si in setul 4 sa se apropie de victorie. Asadar Rusia se califica si merge mai departe. Pacat ca nu am reusit sa obtinem performanta de a-i bate pe rusi. O miscare tactica foarte bine aleasa de antrenorul rus de a-l desemna pe Tursunov sa joace in locul lui Safin, care de ieri parea scos din ritm. Hanescu a facut tot ce-a putut, a jucat bine, dar psihicul rusului nu s-a lasat invins. Macar nu ne-am facut de ras in Cupa Davis de anul acesta, desi conditiile de joc nu au fost senzationale. E specific noua, sa pierdem cu sanse clare de joc, datorita delasarii si a neatentiei. Tursunov alearga ca un spiridus pe teren, ceea ce pentru Victor este mai greu datorii inaltimii. E adevarat insa ca are si lovituri spectaculoase. Mai sunt multi ani de acum incolo pana cand Romania va avea o echipa compacta cu jucatori buni pe care sa ne putem baza.